Maski ochronne - antywirusowe, antysmogowe

Smog na urlopie rządowym
Od kilku lat toczy się walka o ochronę klimatu, co widzimy w mediach jako międzynarodowe szczyty klimatyczne, strajki młodzieży szkolnej, akcje społeczne, filmy dokumentalno-przyrodnicze, w końcu katastroficzne. Z drugiej strony Dyrektywy Unijne wprowadzają normy emisji CO2 czy innych związków spalin w środkach komunikacji. Wprowadzana jest segregacji odpadów, wreszcie likwidacja tzw. niskiej emisji, na co przygotowano wsparcie finansowe do termomodernizacji budynków czy wymiany źródeł ciepła w rodzaju programu "Czyste powietrze". Nie możemy tego lekceważyć, bo polskie miasta przodują w Europie w zanieczyszczeniach pyłowych ( wskaźniki PM), będących sumarycznym czynnikiem rakotwórczym w smogu. Zatrzymanie gospodarki przez władze -spowodowało że smog odpuścił...chwilowo dostał urlop. Co od razu możemy zrobić, zanim wróci?
Kiedy maska antysmogowa
Na początek, będąc w domach, a przewidując swe przyszłe miejsca pobytu odkryjmy strony z komunikatami na stronach miast. Wiedząc, że będziemy oddychać smogiem, powinniśmy wzorem zwykłych ludzi, w bogatych i uprzemysłowionych krajach Azji jak Japonia, Korea Płd czy Tajwan, zaopatrzyć się w kilka maseczek antysmogowych z filtrem. Dlatego warto odwiedzić sklepy internetowe z produktami BHP, budowlanymi czy militariami, które zwykle posiadają duży wybór różnego rodzaju masek i półmasek. Najlepsze oczywiście będą maski ochronne posiadające filtr i odpowiednie atesty.
Filtry w maskach ochronnych dzieli się na typy i klasy. Typ oznacza się literami FFP i cyframi od 1 do 3. Maski FFP1 stosowane są w budownictwie i przemyśle spożywczym, przepuszczają cząsteczki do 0,6 mikrona. Maski z filtrem FFP2 przeznaczone są do kilkugodzinnego użytku, i jeżeli posiadają filtr klasy N95, to oznacza, że chronią przed 95% drobnoustrojów i pyłów z powietrza do 0,6 mikrona. Są to maski przede wszystkim antysmogowe. Stosowane są w górnictwie, hutnictwie, przemyśle metalowym.
W tym zestawieniu jedynie maski wielokrotnego użytku, z wymiennym filtrem klasy FFP3 można uznać za maski antywirusowe. Stosowane są w przemyśle chemicznym, ponieważ ich współczynnik ochronny wynosi N99, tj. blokuje dostęp do 99% drobnoustrojów-bakterii, wirusów i pyłów od rozmiaru 0,3 mikrona.
Wstyd nie chroni
Niestety w Polsce jest bariera wstydu publicznego. Nie wstydzimy się być pijanym na ulicy, albo manifestować. Wiemy, że jak chcemy robić demolkę w grupie, gdy chcemy ukryć swoją tożsamość ze względu na poglądy, czy przynależność, to znajdziemy i założymy maskę. Jest duży wybór fasonów i wzorów pełnych symboliki, ale maskę antysmogową ....no nie będziemy się wygłupiać...ludzie patrzą i nas pokażą na facebooku.
Niespodziewana codzienność- maski antywirusowe
Tymczasem pandemia koronawirusa niespodziewanie może zmienić nasze podejście do noszenia masek ochronnych. Codzienne słyszymy doniesienia o braku masek w aptekach, służbie zdrowia i na twarzach ludzi w środkach publicznej komunikacji. Firmy krawieckie i prywatne inicjatywy grup nieformalnych szyją maski bawełniane i z fitolizyny. WHO coraz bardziej skłania się do zalecenia krajom dotkniętym epidemią obowiązkowego noszenia masek na ulicach w trosce o bezpieczeństwo innych ale i własne. Maska ochronna jest towarem na czasie! Przyzwyczajajmy się!.
Pandemia COVID-19
Na koniec dwa zdania nt przydatności masek antysmogowych w walce z koronawirusem COV-19. Rozmiar tego konkretnego koronawirusa wynoszący 60-140 nm, oznacza, że żadna maska przemysłowa nie chroni przed zarażeniem. Jednak jest szansa na pozytywny efekt uboczny...
Miejmy nadzieję, że przyzwyczajenie do twarzy w maskach na ulicach w czasie pandemii przyczyni się do odważnego zakładania masek antysmogowych, gdy gospodarka ponownie zafunduje nam smogowe powietrze, które zabija tak samo jak koronawirus, tylko długofalowo i systematycznie.