ACTIVE & FORWARD
wartość koszyka 0 zł zł ; dostawa od 10 zł, do darmowej dostawy brakuje 199 zł
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
KOD RABATOWY
OK
  rozmiar cena ilość wartość rabat
dostawa od 10 zł, do darmowej dostawy brakuje 199 zł
do zapłaty: 0 zł
KOD RABATOWY
OK
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE

Kiedy sprawdzą się szwajcarskie scyzoryki turystyczne

Ponad 30 lat temu, we wrześniu 1985 roku amerykańska stacja ABC wyemitowała pierwszy odcinek serialu opowiadającego o nie cierpiącym broni palnej eks agencie służb specjalnych, którego głównym wyposażeniem - poza rozległą wiedzą praktyczną i teoretyczną - była srebrna taśma klejąca i lśniący czerwienią szwajcarski scyzoryk, dzięki któremu wychodził z największych tarapatów, montując na bieżąco niezwykłe urządzenia. Rozsławiał urządzenie, które od dawna istniało w popkulturze jako niezawodny element każdego campingu, wyprawy i wędrówki, od Himalajów po pustynie Afryki.  Turystyczne Scyzoryki Szwajcarskie stały się synonimem niezawodności i wszechstronności a siedem sezonów serialu o niestrudzonym intelektualiście ugruntowało ikoniczną postać małego urządzenia dzięki któremu niemożliwe stawało się możliwe, a przetrwanie nabierało nowego wymiaru. Genialne w swej prostocie i niezawodne mimo stosunkowo złożonej konstrukcji od ponad wieku elektryzuje i fascynuje, będąc podstawowym wyposażeniem nie tylko szwajcarskiej armii - dla której zostało pierwotnie zaprojektowane, a które w kształcie jaki dziś kojarzy każdy funkcjonuje od 1897 roku.

 

Turystyczne Scyzoryki najbardziej popularnymi szwajcarskimi produktami

Pewien niemiecki uczony powiedział kiedyś, że jest zbyt wielkim geniuszem, by dodać jeden do jednego. Podobnie jest z szwajcarskim scyzorykiem turystycznym. Jest jak żołnierz z elitarnej jednostki, komandos, gotowy na walkę w każdych warunkach i adaptujący się do wszystkiego, co napotka na drodze. Czołg, rakieta czy okręt - jak by nie patrzeć - są urządzeniami precyzyjnymi, ale gdy potrzebna jest wielozadaniowość, sięga się właśnie po komandosa. Victorinox produkuje scyzoryki i noże od ponad stu lat, i na przestrzeni tych dekad idee przyświecające produkcji nie zmieniły się ani na jotę - poza ulepszeniami wynikającymi z epoki, w jakiej noże były tworzone. Niegdyś sensacją była dodatkowa piłka, lupa, pęseta. Dziś poza nimi można natknąć się także na długopis, pamięć USB czy wysokościomierz, obcinacz do paznokci, dłuższą piłkę do drzewa, małe kombinerki czy ekstrawagancki obcinacz do cygar. Po II Wojnie Światowej nóż upodobali sobie Amerykanie, popularyzując go wszędzie tam, gdzie zawiodła ich polityka i kultura - także w kosmos, ponieważ jest oficjalnym urządzeniem astronautów NASA. Wszystko to - tradycja, wszechstronność, niezłomność względem idei konstrukcyjnej - sprawiło, że niepozorny scyzoryk turystyczny stał się najbardziej rozpoznawalnym produktem szwajcarskim na świecie. Jego obecność to niepodważalny atrybut himalaistów, kosmonautów, polarników, ale także zwykłych amatorów wędrówki.

 

Globalna powszechność scyzoryków

Fenomen tego urządzenia tkwi właśnie w jego dostępności. Scyzoryk jest odporny na modę, kpi z trendów ponieważ sam jest jednym z nich i nie jest w jakikolwiek sposób przynależny do jakiegoś określonego wizerunku - wręcz idealnie odpowiada neutralnej charakterystyce kraju, który go wymyślił. Nie jest też w żaden sposób obciążony ideologicznie i nie robi mu różnicy, kto go nosi i używa. Jest obojętny na wszelką, często negatywną symbolikę, dlatego jest tak powszechny - tak na stacji kosmicznej w stanie nieważkości, w bazie pod K2 w skutym lodem namiocie jak i w kieszeni przeciętnego amatora campingu czy bushcraftu, który na weekendowym wypadzie przycina nim kijek na kiełbaskę. Firma Victorinox sprzedaje ponad sześć milionów tych urządzeń wielofunkcyjnych rocznie - i absolutnym fenomenem jest ich trwałość. Bez tego scyzoryk nie miałby tak ugruntowanej opinii która stała się fundamentalną wartością firmy i idei, z jakiej od ponad stu lat producent zdaje trudny egzamin. Idea i neutralność to jedno, a wygląd i funkcjonalność nie mogły odstawać od wysoko zawieszonej poprzeczki i stały się niepodważalną normą.

 

Scyzoryki szwajcarskie - popularne modele

Karl Elsener, założyciel firmy, na początku wszystko robił na przekór, a potem wszyscy próbowali go naśladować. Noże zaczął tworzyć ponieważ uważał, że zrobi je dla armii lepiej niż ówczesne, powszechne modele niemieckie. A potem gdy każdy próbował wydłużać nóż, scyzoryki Elsenera rosły, ale w poprzek by kryć nowe pomysły inżynierów. Dzisiejsza oferta Victorinox to bogata gama umożliwiająca każdemu, absolutnie każdemu sięgnięcie po prawdziwą legendę. Mnogość modeli i ich atrakcyjna dostępność cenowa są odzwierciedleniem ich jakości i wielozadaniowości. Model Tinker Damast w wersji DeLuxe to oczywiście absolutny top, z numerem seryjnym (seria limitowana), fantastycznie wykończony i stuprocentowo pewny w każdej z siedemnastu funkcji. Ale już modele Evo Wood, Forester czy Rescue Tool będą niezawodnym kompanem każdego turysty za bardzo przystępną cenę - oscylującą wokół 300zł. Klasyczny wygląd kusi amatorów retro, nieco nowocześniejszy design i przyjemne dla oka detale to domena Evo Grip i Ranger Grip. Wędkarzy z pewnością ucieszy dedykowany dla nich Angler (już za nieco ponad 150 zł), a lekki layout i nowoczesna forma w klasycznym kształcie to modele Climber czy Spartan. Ten ostatni został nawet wypuszczony w specjalnej, spolszczonej edycji - z pewnością wartą uwagi. Dla purystów i tych, którzy zaczynają przygodę z marką - modele Classic będą doskonałym otwarciem. Cena - poniżej 100 zł. To niewątpliwie niewiele za prawdziwą legendę.  

Scyzoryk Victorinox RangerGrip - myśliwski

Scyzoryk Victorinox RangerGrip to myśliwski składany nóż z 12 funkcjami. Uchwyt noża wykonany jest z nylonu, ostrze posiada specjalny otwór do otwierania noża jedną ręką. Posiada:


- Duże blokowane częściowo ząbkowane ostrze
- Otwieracz do puszek
- Mały śrubokręt
- Otwieracz do butelek
- Blokowany śrubokręt
- Narzędzie do zdejmowania izolacji
- Piłka do drewna
- Szpikulec-szydło
- Śrubokręt krzyżakowy
- Kółko na klucze
- Pęsety
- Wykałaczka.Scyzoryk Victorinox RescueTool ząbkowany.

Model RescueTool został opracowany przez Victorinox we współpracy ze służbami ratownictwa medycznego i służb ratowniczych. Funkcjonalna, niezawodna piła do szkła i praktyczne ostrze do cięcia pasów bezpieczeństwa są gotowe do użycia w ciągu kilku sekund. Narzędzie otwiera się łatwo nawet w rękawicach. W stanie roboczym ostrze i mocny śrubokręt (narzędzie do otwierania drewnianych skrzynek) są zabezpieczone zamkiem liner-lock. Scyzoryk Victorinox RescueTool zawiera 15 narzędzi:


- Duże ostrze blokujące z otwieraniem jedną ręką
- Śrubokręt krzyżowy
- Zdejmowany zbijak do szyb
- Mocny śrubokręt blokujący z otwieraczem do butelek
- Narzędzie do zdejmowania izolacji
- Rozwiertak
- Ostrze do cięcia pasów samochodowych
- Breloczek do kluczy
- Pęseta
- Wykałaczka
- Bezpieczne ostrze do szkła
- Świecący uchwyt (widoczny w ciemności)
- Zawieszka nylonowa
- Pokrowiec z nylonu.


Współczesne survivalowe scyzoryki

Dzisiejszy Victorinox jest zarządzany przez prawnuka założyciela, Carla Elsenera Juniora. Dowodzi to nie tylko przywiązania do tradycji i swoistej idei, ale także stabilności. Szwajcaria skutecznie opiera się podmuchom historii i nawet burzliwy wiek dwudziesty oszczędził to kantonowe państwo, które nieustannie dbało o własną neutralność i reputację. Odzwierciedleniem tych wszystkich idei stał się paradoksalnie prosty, mały scyzoryk, który każdy człowiek, niezależnie od pochodzenia, wieku, koloru skóry, religii i wykształcenia może nieść w kieszeni jako wiernego towarzysza każdego kroku. Wielkie historie zawarły się w małym zgrabnym symbolu, którego nie potrafiła zdmuchnąć żadna polityka. Oto legenda, która zapracowała na siebie niezawodnością, trwałością, opierała się wszelkim trendom i nowinkom wpychanym ludziom często na siłę jako element reklamowego marketingu. Socjotechniczny fenomen, jakim stały się szwajcarskie scyzoryki jest dostępny dla każdego, komu się on po prostu spodoba. To cudowne w swojej prostocie - i dzięki cenom dostępne dla każdej kieszeni, w której z pewnością będzie się doskonale czuł. Jeśli spojrzeć na niego - ma wiele zastosowań i jest symbolem praktyczności. Bo jeśli będzie się go używać - nie tylko spełni postawione zadania, ale przyniesie też radość. Jeśli ktoś nie miał styczności - warto sprawdzić.
za GRANICĘ
do krajów UE
za 55 zł
e-RATY 0%
w 15 minut
ZWROT aż
do 100 dni
DARMOWA
dostawa
od 199 zł